Kontakt: email tel. 549 255 017

„Chválit se musíme sami. Tuhle práci za nás nikdo neudělá...“ výrok Járy Cimrmana, který často cituji klientům. Mám radost, pokud mi pošlou kladnou zpětnou vazbu. Přemýšlel bych i nad kritikou. Nespokojenci nepíší. To ovšem není důkaz toho, že nejsou. Snažím se, aby jich bylo co nejméně.

Čtenářka internetové rubriky Variety Style

Dobrý den, líbí se mi Vaše rubrika, kde na problémy odpovídá pan doktor Novák. K panu doktorovi jsem kdysi chodila a dodnes žiju z jeho rad.Moc mi to pomohlo...

Vážený pane doktore,

rád bych Vám ještě jednou poděkoval a sdělil, že i s pomocí Vašeho kritického ohodnocení pochybných zpráv OSPODu a samozvaných rodinných terapeutů, které jste mi laskavě zpracoval, se podařilo dosáhnout velmi vzácného jevu: soud v Českém Krumlově uznal, že matka manipuluje děti proti otci, rozšířil mi předběžným opatřením styk s nimi i přes opačné návrhy OSPODu a rodinných terapeutů a vede řízení o změně péče.

Dobrý den, pane doktore,

s omluvou za opožděnou reakci Vám chci poděkovat za zprávu i vlídný přístup. Konzultace s Vámi mi moc pomohla se v situaci s T. lépe zorientovat, velmi si Vaší pomoci cením.

Pane doktore,

děkuji. Jsem moc ráda, že jsem Vás vyhledala. Jste pro mne úžasný člověk a odborník. Držte mi palce.

Dobrý den pane Nováku,

předpokládám, že se na Vás všichni obrací v těžkých situacích a když mají problémy. Zkusím alespoň za nás poslat aktuální dobrou zprávu. Narodila se nám dcerka ... a má se čile k světu. Maminka je v pořádku, vše krásně zvládla. Nedovedu si představit lepší konec všech trápení, které jste nám pomáhal řešit.
Snad Vás to také potěší. Přeji pěkný den.

Dobrý den,

moc vám děkuji a metodologické posouzení znaleckého posudku, ani nevíte jaký mi spadl kámen ze srdce a dodalo mi to novou sílu. Advokátovi vše předám. Popravdě jsem nečekala, že tak rychle vše zpracujete.
P.S. Ano, i když to v posudku není znalcem uvedeno, děti byly přivedeny k vyšetření otcem a ještě ke všemu den poté, co přiletěly z dovolené u moře, kde měly s ním plno krásných zážitků. Já osobně jsem byla celých 14 dní jejich pobytu mimo Evropu doma a samozřejmě v práci. Viděla jsem je až u znalce poprvé po třech týdnech.
K ohlasu malou poznámku od T.N.: Zmínka uvedená coby P.S. ilustruje jeden z aspektů posouzení metodologie zpracování znaleckého posudku. Někdy nejsou ani tak podstatné výsledky testů a rozhovoru se zkoumanými osobami jako souvislosti situace.

Pár slov nejen k novoročnímu zamyšlení (i bez obrázku)

Vážený pane doktore,
přeji Vám vše dobré v novém roce a děkuji za Vaši psychologickou péči, která formou silných stanovisek provokuje pokleslou mysl a ohraničuje neurčitost světa. Na obrázku je můj potomek, který zhmotnil Vaše varování určené jeho rodičům, když se propadl mezi dvě židle.

Dobrý den.

Ještě jednou Vám chci touto cestou poděkovat za Vaši pomoc. Otevřel jste mi oči. Už se neutápím v představách, že rozvodem mi končí můj dosavadní svět. Vlil jste mi do žil naději. Máte stoprocentní pravdu, život tím nekončí. Možná právě naopak. Už se zase raduji ze života a spřádám v duchu nové akce s dětma. Jestli u toho bude moje žena záleží jen na ní. A měl jste pravdu. Jak mne vidí pookřátého, může se uvztekat. Ale na druhou stranu, syn mi řekl, že se k Vám objednala, tak uvidím. Určitě poté se objednám ke konzultaci i já.

S pozdravem

PS. A už se také cpu jak nezavřený. Dobré jídlo je také jedna z radostí života.


Vážený a milý pane doktore!

Dnes 22. 2. 2O13 jsem si v Mladé frontě přečetla Váš rozhovor s novinářkou Ivanou Karáskovou. Rozhodla jsem se reagovat na Vaši poznámku, že většinou nemáte zpětnou vazbu a nevíte jak lidé, kterým jste pomohl, v životě a vztazích pokračují.

Jmenuji se..., je mi 50 let a pracuji jako .... Navštívila jsem Vás pouze jednou, téměř přesně před 7 lety a byla to taková "akutní" večerní návštěva. Jako jediný z psychologů, které jsem v zoufalství a úzkosti obvolávala podle telefonního seznamu jste ihned vyhověl mé prosbě o rozhovor. Za to Vám patří můj dík a uznání.

Můj "problém" odstartovaný manželovou nevěrou se nevyřešil, ale naučila jsem se s ním žít. Vypořádala jsem se se svým psychickým zhroucením, odchodem manžela ze společné domácnosti, čtyřletým rozvodovým řízením, které bylo nakonec zrušeno pro pasivitu navrhovatele a s jeho dalšími přítelkyněmi. Nejvíc mě podržela moje/i manželova! rodina, kamarádi a práce, kterou mám ráda. Dva roky jsem se s otcem starala o ležící maminku po mozkové příhodě a s karcinomem. Snad jsem dobře připravila do života nyní již dospělé děti. Jsem 7 let jsem bez partnera a žádného nehledám. Manželovi je 52 let, v garáži má 2 motorky, bydlí v garsonce našeho dospělého dítka, protože na podzim odešel z bytu své asi poslední přítelkyně, aktuálně mu hrozí ztráta práce. Já mám rodinu, kamarády, v práci jsem spokojená, sportuju a už je mi docela dobře. A když ne, otevřu si některou z Vašich knížek, kde si vždycky najdu něco pozitivního a poučného, co mě zase nakopne do života. Tento pocit se dá ještě umocnit hořkou čokoládou. Tenkrát jsem netušila, že nějaké knížky píšete. Co bude v mém životě dál nevím, ale díky Vám vím, že všechno se dá zvládnout. Vlastně jste mi pomohl i k tomu, že jsem našla odvahu Vám tento mail napsat. Děkuju!

Zdraví,spokojenost a životní pohodu Vám přeje .....


Zpětná vazba může být i velmi stručná

Moc Vás zdravím,
moc děkuji za pomoc při osvobození se od schizoidního muže, o kterého jsem přes dva roky bojovala, moc mi to pomohlo.


Krásné dobré ráno Vám přeji pane doktore Tomáši Nováku,

byla jsem Vaší klientkou před několika lety. Často na Vás myslím. Přišla jsem za Vámi s dotazem, se kterým jsem si nevěděla rady "s ohledem na děti se nerozvádět?" Situace však byla neúnosná. Rozvod trval asi tři roky a na celé té trnité cestě jste byl pro mě jediným člověkem, který se dokázal jasně, věcně, zřetelně a bez váhání vyjádřit k nejrůznějším situacím.

Velmi jste mě podpořil, stal jste se mým vzorem v rozhodování apod.

Jsem velmi vděčná, že jsem mohla být Vaší klientkou za což Vám mnohokrát děkuji.

K rozvodu jste mi psal vyjádření, že jsem Vás oslovila ohledně pomoci řešení situace v rodině, po domluvě jsem přivedla i bývalého manžela, dostali jsme od Vás "úkoly", které mohly vést ke zlepšení situace. Můj manžel mě však tehdy seřval, že se nenechá ponižovat, úkoly se nikterak nezabýval a tím jsem pochopila, že společná cesta dál nevede. Moc mi pomohlo i toto Vaše vyjádření, protože exmanžel všude vypovídal, jak se snaží udržet rodinu, jak navštěvuje Vaši poradnu, jen já to všechno "kazím"...

Rozvod proběhl v roce 2014.. Ráda bych se k Vám objednala a poradila se jak co nejvíc zmenšit dlouhodobý dopad rozpadu manželství na děti.

S pozdravem


Vážený pane doktore,

doufám, že se máte dobře a omlouvám se, že se ozývám až po několika letech - často jsem na Vás myslela, ale čekala jsem, až se Vám budu moci s něčím pochlubit. A jelikož se nic převratného nedostavilo a čas ubíhá, hlásím se tedy nyní, byť stále bez Nobelovy či jiné ceny.

Mohu jen doufat, že si na mě ještě vzpomínáte (musela jsem u Vás být naposledy tak asi před šesti lety s miminkem), a rozhodně Vám musím poděkovat:

a) za autogenní trénink, jenž používám zcela mimo veškeré návody a zcela nepředpisově, ale zato s velkou úspěšností a bez nejmenších potíží nejen například vsedě v tramvaji cestou do práce, ale i na křesle na zubní chirurgii i ledaskde jinde.

b) za úžasný povzbudivý způsob, jakým vedete konzultace! Ten jsem plně docenila až ve chvíli, kdy jsem (kvůli selektivní averzi vůči manželovi) po čase a po přestěhování navštívila jinou poradkyni. V průběhu sezení jsem se od té milé a empatické dámy mezi řádky dozvěděla, že můj život je v troskách a převelice trpím. Potvrzeno jsem to pak dostala ještě e-mailem, jímž mne paní doktorka zapřísahala, ať vyhledám další odbornou pomoc, neboť má situace i můj stav jsou vážné. (Ujišťuji Vás, že můj stav ani situace se v té době moc nelišily od těch, v jakých jsem se poznala s Vámi - lezl mi na nervy žárlivý narcistický neheterosexuální manžel a měla jsem několik malých dětí. Značně se ovšem lišily mé pocity poté, co jsem si pohovořila s Vámi a poté, co jsem si pohovořila s Vaší kolegyní.) Takže, ještě jednou, děkuji!


Dobrý den, pane doktore,

děkuji mnohokrát, za knížku i za všechna setkání. Nejvíc jsem Vám vděčný za Váš přístup, tak odlišný od psychologa připomínajícího mlčící sfingy nebo naopak od suveréna, který příchozího vlastně pokořuje. On přece ví co a jak a vy se snažte. Potkal jsem se s oběma.

Na svých www stránkách nelžete. Jste objektivní, snažíte se pomoci konkrétně v tom, co člověka tíží a je vám rozumět.

Zdravím vás a ještě jednou posílám dík - je mi líp. M


Dobrý den pane doktore,

četla jsem vaši knihu o schizoidech - Proč se mnou nemluvíš? Měla jsem 3 roky přítele, který je ukázkovým prototypem schizoida. Z deseti Vámi uvedených bodů, jak tento typ charakterizovat, odpovídal všem deseti. Vztah byl pro mě velice psychicky vyčerpávající a ač jsem vždy byla veselý a pozitivní člověk, přítel mě natolik "vycucával" svojí negativitou, že jsem začala pochybovat o svém zdravém rozumu. Vaše kniha mi velice pomohla a tímto bych vám chtěla velmi poděkovat.


Dobrý den pane doktore,

chtěl jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za Váši revizi původního znaleckého posudku pana doktora .... Napomohlo to ke zrušení původního rozsudku v celém rozsahu a navrácení k projednání soudu první instance. Nadřazený soud zadal nové znalecké posouzení. Věřím, že tentokrát již bude objektivní. Nechci nic jiiného než tuhle samozřejmost. Sám bych jí ale neprosadil.


Dobrý den pane Nováku,

náhodou jsem na internetu narazila na elektronickou verzi Vámi napsané knihy Sám sobě psychologem, která vyšla v roce 92 (resp 95). Tuto knihu jsem si sice zadarmo stáhla z ulož.to, ale novější vydání si půjdu hned dneska koupit ;) Chci Vám za ni moc poděkovat. Byla jsem fascinovaná, jak pokroková na tu dobu byla. Děkuji Vám jako laik - nemám potřebné vzdělání atd, abych to mohla ocenit nějak profesionálně, ale hodně čtu různé knihy o osobním rozvoji atd. Přijde mi jako výborné doplnění knih z poslední doby typu: Proměna (Chip a Dan Heathovi), Konec prokrastinace (Petr Ludwig) nebo Vzkvétání (Martin Seligman). Jen vy jste s tím přišel o 20 let dříve.

Vaši knihu jsem si sice zadarmo stáhla z intrnetu, ale novější vydání si půjdu hned dneska koupit ;) Doporučila jsem ji už několika přátelům - doporučuji většinou konkrétní kapitoly.

Děkuji Vám za práci, kterou děláte. Přeji Vám spokojený další život.

S pozdravem a úctou ...


Dobrý den, pane doktore,

na Vaše stránky jsem zabrousila, protože mne zajímalo, jakže vypadá ten bodrý vnímavý psycholog s otevřenou myslí, jehož knihu napsanou krátce po revoluci jsem právě začala číst. Když jsem pročetla Váš profil o mně, nevěřila jsem vlastním očím. Vzhledem k podmínkám, které nabízíte k rychlému setkání, asi musíte být svatý, Vaše manželka musí být svatá, připadně oba disponujete nějakým záhadným elixírem, který vám i při takové časové otevřenosti a flexibilitě umožňuje zůstat svěže naladěn.

...

S pozdravem a přáním hezkého dne ...

P.S.: Jdu dočíst tu knížku


Dobrý den pane doktore,

jak jsem slíbil, píši Vám výsledek soudního jednání ve věci mého syna.

Soudní jednání proběhlo včerejšího dne (návrh na střídavou péči byl soudu podán v ...), kdy byla přizvána k jednání znalkyně, která nám zodpověděla dotazy, které jste pro nás zpracoval. Znalkyně potvrdila, že některé z testovacích metod neprovedla, byla si vědoma pochybení v tom, že neuvedla názvy testovacích metod tak, jak jste nás na tento nedostatek upozornil. Nutno ještě upozornit, že v mezidobí případ dostala nová paní soudkyně, která v návaznosti na doplnění znalkyně, která se oproti původnímu posudku vyjádřila pro co nejrozšířenější styk s otcem rozhodla na zkušební období takto:

původně otec styk: 1 týden čtvrtek, pátek, 2 týden pátek, sobota, neděle

nově otec styk: 1 týden čtvrtek, pátek, 2 týden středa, čtvrtek, pátek, sobota, neděle

Myslím, že lépe to dopadnout nemohlo, bratr je rád, že mu byla ze strany soudkyně dána příležitost a hlavně jsme rádi, že jsme našli Vás :-).

Děkujeme i s mojí matkou velice a přejeme v životě vše nejlepší.


Milý pane doktore,

ráda bych Vám poděkovala za podporu v těžkých chvílích. A protože i čas a vaše pomoc včetně autogenního tréninku je dobrý lékař, ani to při rozvodovém jednání (moc) nebolelo. Celou dobu mi hodně pomáhal pocit, že na to vše nejsem sama. Postupně se plní Vaše předpovědi. S manželem, dnes už bývalým, skutečně kamarádi nejsme a vnučky nás jako babičku s dědou neznají. Přesto si s chutí užívám neplánované a nechtěné svobody a je mi (docela) fajn.

A tak přeji všem dalším nešťastníkům, ať jim ještě dlouho dokážete pomoci stejně jako mně.


...přišel z Mallorky

....cítím se výborně. Jsem si ale stoprocentně jista, že největší zásluhu na tom máte Vy. Nebýt Vás, tak to tady tak "lehce" nezvládám. Velice Vám děkuji za veškerou terapii a rady. Jste odborník na svém místě a hlavně ohromný člověk! Vlastně když to tak vidím, tak všechno to, co se stalo, se muselo stát, abych díky tomu poznala kvalitní lidi a Vy jste mezi nimi na prvním místě!

Mám napaměti Vaše formulky a vtipné někdy ironické až sarkastické výrazy, které mi velice pomáhájí a rozesmívájí mně. Ukáplo mně tu pár slz, ale to jsou, narozdíl od těch dřívějších, slzy štěstí.


Podekovani

Kouzelník opravdu nejsem. Někdy ale pomáhá i nový pohled a odhad souvislostí....

>Předmět: Fwd: Podekovani
>
Pane doktore , jste kouzelník. M
---------- Přeposlaná zpráva ----------
datum: 10. září 2016 6:43
Předmět: Re: Podekovani
Komu: "

Děkuji.

Dne 9. září 2016 18:53:

Velmi dekuji pani doktorko za doporuceni pana psychologa! Moc mi navsteva pomohla.


Uznání potěší

... som členkou Rady pre práva dieťaťa. Táto organizácia má úžasný cieľ - pomáhať tým najzraniteľnejším a zároveň poukazovať a upozorňovať na nedostatky, ktoré v základných právach dieťaťa nápomocné nie sú. Vážený pán PhDr. Novák, touto cestou by som sa Vám chcela poďakovať za Vaše úžasné knihy a aj štýl, akým ich píšete.


Vážený pane doktore,

moc Vám děkuji za kus práce, který jste pro nás vykonal. Dohody s manželkou bylo na OSPOD dosaženo a zdá se že se snaží ji dodržovat, nicméně jistota bude až ji potvrdí soud. Každopádně jsme se hodně posunuli s tím, že by mohl být proces rozumně a hlavně brzy ukončen.

Ještě jednou Vám děkuji
S pozdravem...


Vážený a milý pane doktore,

nevím, jestli si ještě vzpomínáte na blondýnku z ..., která za Vámi docházela zhruba před rokem na konzultace. Řešili jsme spolu manželskou krizi, následně manželův odchod k nové partnerce a rozpad našeho více než dvanáctiletého vztahu.

Nevím, do jaké míry ve vaší profesi vidíte výsledek vaší práce, a proto jsem se vám také rozhodla napsat. Často si na vás s vděčností a úctou vzpomenu. Ačkoliv jsem se po rozchodu s manželem cítila velmi špatně a zdálo se mi, že moje situace je nezvladatelná, všechno jsem s vaší pomocí úspěšně překonala. Poslechla jsem vaše rady, zejména jsem si často vybavovala vaše doporučení, že když mi život nadělil kyselé citrony, mám si z nich udělat citronádu. Bylo to takové moje motto, kterým jsem se řídila. V loňském roce jsem podnikla spoustu výletů, s kamarádkou jela na dovolenou k moři, s kolegy z práce do Beskyd... Užívala jsem si "být single". Jak jste mi poradil, v práci jsem přijala novou vedoucí pozici a jsem v ní nadmíru spokojená. Je to už rok, co jsem začala chodit na angličtinu pro pokročilé a pravidelně cvičit jógu. Antidepresiva, které mi tehdy předepsal můj praktický lékař, jsem mu koncem roku vrátila v neporušeném balení.

No a na sklonku loňského roku jsem také našla nového partnera, se kterým je mi moc hezky. Zdá se, že došlo na vaše slova, že v životě ještě zažiji mnoho hezkého.

Tímto bych vám chtěla srdečně poděkovat za vaši odbornou pomoc a lidský přístup. Spolu s přáteli a rodiči jste mi pomohl "vrátit se do života".


Přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů a hodně štěstí v osobním životě.


S pozdravem


Dobrý den,

chtěl bych Vám ještě 1x touto cestou moc poděkovat, jste naprosto neuvěřitelný člověk. Se synem jsem dorazil před chvílí domů a místo slz a okusování nehtů si začal prozpěvovat a skákat mi kolem krku. Zřejmě jste mu dal naději. (mě chuť bojovat)

Děkuji


...děkuji za Vaši intervenci

Opravdu jste mi opět velmi pomohl. Nevím, jak to děláte, že v pár větách a doslova v jednom sezení, dokážete vždy obsáhnout a vysvětlit vše, co je v danou chvíli třeba. I když Vám musím sdělit, že pokud by šlo čistě o ekonomické hledisko, není úplně dobré pomoci každému tzv. na první dobrou :) ...prosím odpusťte můj pokus o můj první vtip v mém žalu.


Štěstí pro učitele je, když ho jeho žák přeroste

Říkával můj učitel profesor Robert Konečný. Pravdivost tvrzení jsem si uvědomil v čase koronavirovém. Stalo se po přečtení e-mailu paní docentky Kateřiny Kubalčíkové, vedoucí katedry sociální práce a sociální politiky FSS MU. Od vzniku zmíněné fakulty tam externě učím.

Pane doktore,

absolutně nepochybuji, že předmět zvládnete i v těchto nepříznivých podmínkách. Spíše je mi líto našich studentů, že předmět absolvují bez té jedinečné atmosféry přímého kontaktu s Vámi. Absolvovala jsem u Vás v době mého bakalářského studia v první polovině 90. let předmět obdobného zaměření. Jsou to jedny z mých nejhezčích vzpomínek na studium, zvláště atmosféra v poradně tuším na Táborské ulici v Židenicích, kam jsme se spolužáky rádi jezdili. Studovali jsme v době nekonečného rozvolnění všeho, kdy nikdo nekontroloval účast na přednáškách ani seminářích, přesto jsme na Vašich hodinách byli stále skoro všichni přítomní. Moc si vážím Vaší ochoty zvládnout s námi tyto divoké časy. Snad pro naše studenty uchováme alespoň elementární charakter vysokoškolského studia.